Pod slovním spojením “piercing jazyka” si lidé velmi často představí šperk činku, který prochází středem jazyka. Jedná se o jeden z nejčastějších typů piercingů. Ale určitě ne jediný. Pročtěte si náš článek, ve kterém najdete i další typy piercingů jazyka, způsob, jak se o nový vpich starat a doporučení na výběr šperků.

Typy piercingů v jazyce


Vertikální piercing

Jedná se o nejčastější typ piercingu, který jsme popsali výše. Šperk je umístěn zhruba ve středu jazyka a prochází jím vertikálně (tedy ve směru od nosu k bradě).


Venom

Jedná se opět o vertikální piercing – tedy šperk prochází jazykem směrem od nosu k bradě. Rozdílem však je, že se jedná o párový piercing – dva šperky jsou vedeny po stranách od středu jazyka.

Tento typ piercingu je obvykle více bolestivější a dochází při něm také k většímu otoku jazyka.

Venom piercing

Horizontální piercing

Snake eyes” piercing je veden vodorovně jazykem – uvnitř jazyka od levé tváře k pravé. Obvykle se umisťuje na špičku jazyka, vyplazený jazyk tak vypadá jako had s očima.

Tento piercing se hojí delší dobu, v době hojení a otoku může více zavazet a je velmi důležité vybrat správný typ šperku. Pro tento piercing jazyka doporučujeme volit plastové tyčinky, vzhledem k tomu, že se šperk může velmi často dotýkat zubů a ničit zubní sklovinu.


Piercing uzdičky pod jazykem

Mezi piercingy jazyka se řadí také šperk v uzdičce pod jazykem. Uzdičku pod jazykem má každý jedinec jinak velkou, někteří lidé nemají uzdičku téměř vůbec viditelnou, takže ani není možné piercing do této partie aplikovat.

Piercing uzdičky pod jazykem se velmi rychle hojí a jeho provedení je téměř bezbolestné.

Mimo těchto výše vyjmenovaných typů piercingů jazyka se můžete také setkat s jejich různými kombinacemi., tedy s několikanásobnými piercingy jazyka. Piercing jazyka je také možné roztahovat, stejně jako další piercingy. Váha šperků či tunelu může ale způsobovat trvalé problémy při artikulaci.

Šperky do jazyka

Jako šperk do jazyka se využívá nejčastěji činka, známá také jako “barbell”. Činka je rovná tyčinka, která je na obou svých koncích zakončena závity ve tvaru kuliček, hrotů či jiných tvarů.Pokud se teprve chystáte na aplikaci piercingu, měli byste zvolit tyčinku z bioplastu , která je trošku delší. Bioplastová tyčinka se dá libovolně zkracovat a závit vytvoříte vždy nasazením a našroubováním závitu.

Činka do jazyka z bioplastu
Činka do jazyka z bioplastu

Bioplast je šetrný a hypoalergenní, takže je ideální pro dobu hojení. Díky delší tyčince nebude šperk zarůstat do otoku.

Po splasknutí otoku a zahojení rány můžete bioplastovou činku zaměnit za jakoukoliv jinou. Nejběžnější typy šperků do jazyka jsou vyrobeny z chirurgické oceli nebo z plastu.

Plastové činky jsou lehčí a pokud dojde ke kontaktu se zuby, jsou šetrnější k zubní sklovině. Stále však není vhodné si častěji se šperkem hrát zuby, protože jakýkoliv častý kontakt s tvrdým předmětem může zubní sklovinu poškodi.

Akrylátové činky do jazyka
Akrylátové činky do jazyka
Barevné činky do jazyka
Barevná plastová činka s polokoulí
Barevná plastová činka s polokoulí

Častější jsou však šperky z chirurgické oceli. Chirurgická ocel 316L má výhodu, že je odolná vůči oděru, korozi i oxidaci. Současně s tím také nevyvolává alergické reakce. Je však nutné dávat větší pozor na kontakt se zuby, protože může způsobovat výrazné oslabení zubní skloviny.

Ocelová činka s plochých závitem
Ocelová činka s titanovým pokovením
Ocelová činka s titanovým pokovením
Činka s kamínkem Swarovski
Činka s kamínkem Swarovski

Šperků do jazyka existuje skutečně nepřeberné množství, které vám dovolí vyjádřit přesně vaši osobnost. Podívejte se na náš e-shop a vyberte si tyčinku do jazyka přesně podle vašich představ.

Hojení piercingu v jazyce

Jestli jste si už vybrali ten pravý typ piercingu do jazyka i šperk, čeká vás už jen jeho aplikace.

Počítejte s tím, že jazyk ještě v tentýž den oteče a otok obvykle odezní po dvou až pěti dnech.

Jíst můžete v podstatě cokoliv, co vám nebude způsobovat větší potíže. Připravte se ale na to, že pravděpodobně několik málo dní to bude především tekutá strava.

Nezalekněte se, když bude z rány vytékat čirá až bílá tekutina. Jedná se o odumřelou tkáň společně s bílými krvinkami. Povlak šetrně odstraňujte měkkým kartáčkem na zuby. Vždy po čistění zkontrolujte, že se nepovolila uzavírací kulička.

Na šperk sahejte pouze čistými a dezinfikovanými rukami. Přečtěte si náš článek, který jsme celý věnovali hojení a komplikacím piercingu jazyka .

Pokud potřebujete poradit se správným výběrem šperku nebo místem, kde vám provedou aplikaci, ozvěte se nám a my vám rádi poradíme.